středa 18. května 2016

SLOVIŇSKI PARK NARODOWY část 2. WYDMA LACKA

 První den pobytu jsme se probudili do sluníčkem zalitého rána. Po důležitých ranních nezbytnostech jsme vyjeli vstříc pískovým horám.
Autko jsme nechali na hlídaném parkovišti v Rabce . Jenže k těm hlavní dunám to bylo 5,5 kiláků a to se nám nechtělo šlapat pěšky celkem jednotvárným borovým lesem.
Inu jsme se svezli výletním červeným vláčkobusem.

 Krásně svítilo sluníčko (ikdyž byla docela zima) a my se vydali spolu s několika turisty  vstříc pískové hoře, která dosahovala výšky korun borovic !!!


 Zvláštní krajina, písek kam oko dohlédne, občas nějaká travina, suchomilný trvalky a borovice.........


 Někteří dobrodruzi šli i naboso, ale já jsem neměla odvahu, přece jen bylo dost chladno.

 Konečně moře !!!
Tak jsem se dočkala, že si můžu ve slané vodě očváchnout alespoň ruce a poslouchat uklidňující muziku šplouchajícího příboje. Jednu chvíli jsem byla dosti ucapkaná, tak jsem si lehla do písku, hlavu podložila batohem a nasávala atmosféru mořského pobřeží,šplouchání vody, svištění větru, občasné zaskřehotání racka, sem tam lidské slovo a jinak nic, jen já a písek v dlaních ...........a.modrá obloha s fotogenickými mráčky nade mnou...........................


 Po pláži se šlo fajn, ale jak člověk zajel do písku, tak to bylo namáhavější.
Pláž také využívají cyklisti k výletům, hůlkaři (nordic wolking) hltající kilometry, ale spousta takových turistů, jako jsme byli my.
Najednou začli lidičky mizet v lese, tak jsme se (přes protesty pana L.) vydali za nimi.
Ocitli jsme se ve strašidelném lese, kde byly strašně divný kostrbatý borovice, takový opilý les, každý strom se klátil na jinou stranu, jen chyběl povel od čarodějnice, aby oživly a rozešly se ............
ale to se nestalo a my klopýtali po uzunkém vyšlapaném chodníčku posetém tisíci malých borových šištiček, chodníčkem lemovaným porosty mechů, borůvčí, brusinčí, vřesů,rašeliníku a malých borových semenáčků.
Přes tento tajemný les jsme došli až na pěšinku, která vede souběžně se silničkou pro vláčkobus, po které jsme došli až do výchozího bodu , k parkovišti a k hospodě.

 Ve stánku jsme si dali zmrzku (kopeček za 3 zloté) a pak následovala KÁVA, neboť absťák byl veliký !!! (Káva s mlíčkem 7 zlotých)
 Až jme načerpali dávku kofeinu, ještě jsme zašli k jezeru Lebsko, vylezli na rozhlednu a kochali se výhledem.............. Parkovné na tomto šíleném parkovišti stálo 30 zlotých !

Večer jsme se ještě šli projít po městečku, vylidněném, spícím, prohlíželi jsme si kotvící lodě, jednak výletní, jednak rybářské, opuštěné stánky u každé chalupy s převládajícími nápisy :
SMAŽÁLŇA RYB
Samozřejmě jsme potkali chlupáče, který slídil v rybářské lodi a na zavolání přišel a nechal se pomazlínkovat !!!

Když jsme přišli "domů", pan domácí zrovna cosi škvířil na pánvičce v garáži......
Za chvíli nám donesl karbenátky z tresky, no byla to veliká MŇAMKA, takový velice milý a voňavý zakončení dne.......


6 komentářů:

 1. Jaromilko, úplně jsem se zasnila... Nádhera! Takové pláže a moře jsem zažila v Holandsku, podívat se do Polska mě moc láká...
  Měj hezké dny, moc zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
 2. Nádherné !!! Úžasná příroda, tam by se mi líbilo, těším se na pokračování.
  Jitka

  OdpovědětVymazat
 3. Ty jo, ty pláže vypadají nádherně. Tak takový výlet stál jistě za to. Měj se. Slávka

  OdpovědětVymazat
 4. Jaromilko, posílám moc amoc pozdravů!! Tvoje fotky s pískem a plážemi nekonečnými jsou úžasné, je tam krásně!! J.

  OdpovědětVymazat
 5. Jarmil, takový výlet bych si dala také líbit - nemusím horko a přeplněné pláže, tak by se mi i přes ten chlad u moře líbilo. Měli jste krásný výlet a díky tvému povídání i fotkám vlastně i my.

  OdpovědětVymazat
 6. Jaromilka,
  vďaka za fotky, aspoň virtuálne som bola tiež na dovolenke. More a duny to je nádhera, v apríli som to zažila v Holandsku. Taký pocit u nás vo vnútrozemí človek nemá, zostáva sa tešiť z iných krás.
  L

  OdpovědětVymazat

VALENTÝN- SVÁTEK ZAMILOVANÝCH

Ať se vám vydaří tento velký svátek a ještě spousta takových, třeba menších každodenních svátků........ To vám přeje (i sobě) Jaromila